Istnieje co najmniej kilka sposobów wentylacji budynków, z czego najstarszym i zupełnie nieprzystosowanym do nowoczesnych, szczelnych domów, jest wentylacja grawitacyjna.
Do niedawna spełniała ona swoje zadanie bez zarzutu. Ale już tak nie jest.
Szczelne okna zabijają wentylację grawitacyjną
Obecnie nowoczesne technologie budowlane dostarczają na rynek produkty o wysokich parametrach szczelności (stolarka okienna i drzwiowa, przegrody budowlane, chemia budowlana) i przenikanie powietrza do wnętrza pomieszczeń stało się mocno utrudnione.
Za ogromnym postępem, który dokonał się w ostatnich kilkunastu latach na polu technologii budowania domów, nie nadążyły niestety przepisy regulujące temat wentylacji w budynkach mieszkalnych. Mówią one o tym, że wentylacja w domu musi być – i tylko tyle.
Zdrowe przebywanie ludzi w nowoczesnych szczelnych budynkach oraz odpowiedni komfort klimatyczny oznacza przede wszystkim regularną wymianę powietrza. O nią jednak – właśnie z powodu owej szczelności – coraz trudniej.
Nie dochodzi do niej bowiem poprzez nieszczelne przegrody i stolarkę otworową. W tych budynkach regularną wymianę powietrza zapewnić może tylko efektywnie działający system wentylacyjny.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii, czyli rekuperacja
Zdaniem ekspertów, najefektywniejszą wentylacją budynków jest wentylacja mechaniczna*, która zapewnia stałą i zorganizowaną wymianę powietrza, przy czym wymiana ta następuje w sposób zrównoważony, tj. ta sama ilość powietrza zostaje wyciągnięta i dostarczona do pomieszczeń.
Taki sposób wymiany zużytego powietrza na świeże jest bardzo efektywny, powoduje jednak znaczne straty energii zużytej na ogrzanie budynku (nawet do 50% w skali roku).
Najbardziej ekonomicznym więc rozwiązaniem jest zastosowanie w domach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.
Dzięki wymiennikowi ciepła zlokalizowanemu w centrali wentylacyjnej – rekuperatorze, udaje się odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego. W urządzeniach o najwyższych parametrach odzysk ciepła wynosi nawet do 95%.
Zasada stosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła znajduje swoje potwierdzenie w bezwzględnych wytycznych dotyczących budowy domów energooszczędnych oraz pasywnych, w których zastosowanie jakiejkolwiek innej wentylacji poza rekuperacja, dyskwalifikuje budynek jako pasywny czy niskoenergetyczny: nie pozwoliłoby bowiem uzyskać mu wysokich parametrów cieplnych.
Straty energii cieplnej budynku przez kominy wentylacji grawitacyjnej sięgają nawet 60% (im szczelniejszy budynek, są one wyższe).
Już dawno okazało się więc, że jedynym rozwiązaniem dla nowoczesnego, energooszczędnego i szczelnego domu jest system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, która znacznie ogranicza straty energetyczne powstające w wyniku wentylowania zapewniając przy tym dostęp do świeżego powietrza. Więcej.
* Stowarzyszenie Polska Wentylacja, 2011