DLA ZDECYDOWANYCH
Każdy dom jakiś system wentylacji mieć musi – reguluje to polskie prawo budowlane. Na prawidłowo wykonaną wentylację grawitacyjną wydatki wcale nie są tak niewielkie, jak powszechnie się sądzi. Składają się na nie koszty murowanych kanałów wentylacyjnych oraz kominów i kominków dachowych oraz inne elementy, z których przy wentylacji mechanicznej należy zrezygnować.
Z tego też powodu decyzję o wyborze określonego systemu wentylacyjnego najlepiej jest podjąć na etapie projektu domu: udaje się wtedy wyeliminować najwięcej zbędnych kosztów i zdecydowanie zmniejszyć wydatki na system rekuperacji. Pamiętać przy tym należy, że wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwe na każdym etapie budowy domu, a nawet w domu już zamieszkanym. więcej
Bezwzględnie zawsze zacząć należy od projektu. To pierwszy, podstawowy i niezbędny element prawidłowo działającego systemu (nie tylko wentylacyjnego).
Po wrysowaniu wentylacji mechanicznej w projekt budynku najczęściej należy także zmianę w projekcie złożyć do stosownego urzędu. Potem zostaje nam tylko wybrać wykonawcę instalacji. Ważne, by ekipa wykonująca instalacje, miała w tym doświadczenie, co pozwoli na uniknięcie wielu błędów wykonawczych. Uważajmy na niskie koszty! Najczęściej wynikają one z zastosowania niskiej jakości rekuperatora, który nie zapewni odpowiednich parametrów przewietrzania i nie przyczyni się do zapewnienia odpowiedniego komfortu klimatycznego w domu. Oszczędza się też na jakości kanałów wentylacyjnych (tanie, ale nie zapewniające odpowiednich przepływów elastyczne rury Spiro) i sposobie ich połączeń. Więcej na temat jakości…
Na koniec zadbajmy też o stosowną gwarancję na system i sprawdźmy dostępność akcesoriów do danego typu rekuperatora (filtrów) oraz czy firma wykonująca system świadczy usługi serwisowe.
Zapytaj o montaż rekuperacji w swoim domu – wyślij zapytanie ofertowe