Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to energooszczędna wymiana powietrza w domu, która świetnie dogaduje się z pompą ciepła i fotowoltaiką.
Rekuperacja znacznie zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło, dzięki czemu dom potrzebuje mniej energii na ogrzewanie. Wymienia przy tym i filtruje nawiewane powietrze: zero smogu, zero strat na wentylacji.
W artykule:
- W jaki sposób rekuperacja pomaga pompie ciepła
- Wentylacja mechaniczna – kiedy ją zamontować
- Sprawdź, ile kosztuje system rekuperacji
- Jak właściwie działa rekuperacja
- O braku wentylacji i jej skutkach
Dlaczego rekuperacja jest tak popularna?
Już ponad połowa inwestorów budujących dom deklaruje, że zamontuje w swoim domu rekuperację zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Dlaczego? Dlatego, że wentylacja grawitacyjna – gdy działa – powoduje ogromne straty energii. Z reguły jednak nie działa ona poprawnie przy szczelnych, ciepłych oknach.
W jaki sposób rekuperacja pomaga pompie ciepła?
Dobierając do budynku rodzaj i moc pompy ciepła, bierze się pod uwagę przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Ciepło, czyli nieodnawialna energia pierwotna (EP), zużywana jest na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w budynku.
Im to zapotrzebowanie niższe, tym budynek konsumuje mniej energii: jest tańszy w eksploatacji.
Oszczędności wynoszą nawet 20 kWh/(m²rok).
Myślisz o pompie ciepła? Pomyśl też o rekuperacji!
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest nowoczesnym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń. Sposobem, który umożliwia efektywną wymianę powietrza zużytego na świeże bez jakichkolwiek strat energii.
Szacuje się, że rekuperacja w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, gdyby ta działała prawidłowo, oszczędza ponad 50% energii!
Dlatego dom z rekuperacją zamiast wentylacji grawitacyjnej, potrzebuje dużo mniej ciepła do utrzymania komfortowej temperatury w chłodnych miesiącach, gdy działa system grzewczy.
Gdzie są największe straty ciepła w budynku
Budując dom, warto zadbać o ograniczenie źródeł strat ciepła, które wpływają na zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Są to straty głównie przez wentylację (największy udział), ale także przez ściany, okna, dach i przez grunt.
Ograniczenie to nabiera szczególnego znaczenia przy ogrzewaniu pompą ciepła. Bo chodzi nie tylko o to, jak najmniejszym kosztem wytworzyć ciepło, ale by także maksymalnie ograniczyć jego zużycie.
Wentylacja grawitacyjna nie rozumie się z pompą ciepła
Wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach zewnętrznych i przy określonych parametrach wewnętrznych (więcej na ten temat czytaj tu).
W przeważającej części roku, poza miesiącami zimowymi, do usunięcia powietrza przez kominy wentylacji grawitacyjnej nie dochodzi.
Jedynym sposobem wentylacji jest wtedy otwarcie okien, jednak z różnych powodów nie robimy tego często (przeciągi, insekty, nadmierne wychładzanie mieszkania, hałas z zewnątrz).
Wentylacja mechaniczna – kiedy ją zamontować
Rekuperację najlepiej zamontować w nowym budynku jeszcze przed tynkami, a nawet przed instalacją elektryczną.
Montaż rekuperacji jest możliwy także na innym etapie budowy, choć jest to nieco trudniejsze.
Możliwe jest także zamontowanie rekuperacji w domu już użytkowanym, zamieszkałym, choć wiąże się to wtedy z małym remontem… więcej
Sprawdź, ile kosztuje system rekuperacji
Inwestycja w montaż rekuperacji to inwestycja w oszczędności i komfort. Koszty zawsze obliczane są indywidualnie na podstawie rzutów każdej z kondygnacji i przekrojów budynku.
Jednak planując montaż rekuperacji należy liczyć się z inwestycją rzędu około 25 tys. zł. Cena ta jest już całkowita i uwzględnia absolutnie wszystko: fachową konsultację, dobór urządzeń i instalacji, montaż rekuperatora, dobór i montaż instalacji wentylacyjnej, sterowniki, uruchomienie systemu.
Jak działa rekuperacja?
Powietrze zewnętrzne – dzięki specjalnemu otworowi w ścianie budynku zwanym czerpnią – zaciągane jest przez wentylator nawiewny w rekuperatorze.
Po przejściu przez wymiennik ciepła w rekuperatorze (gdzie jest ogrzewane lub chłodzone) transportowane jest kanałami wentylacyjnymi i nawiewane do pokojów.
Po co jest rekuperator
W systemie rekuperacji powietrze w ruch wprawia rekuperator, a właściwie zamontowane w nim dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny.
Przez ponad 8 miesięcy w roku, gdy wywiewane z pomieszczeń powietrze jest cieplejsze od powietrza zewnętrznego, rekuperator odzyskuje ciepło ze strumienia powietrza wewnętrznego.
Skutki źle działającej wentylacji w domu
Przeciętny człowiek na dobę potrzebuje około 1 kg pożywienia, 3 kg wody i … około 30 kg powietrza!
Powietrze, w odróżnieniu od wody i pożywienia, jest najsłabiej przez człowieka percepowane.
Być może dlatego, że go nie widać, nie można nadać mu atrakcyjnej formy ani koloru, nie można go wypić, posmakować.
Jest jednak źródłem bardzo wielu informacji dla zmysłów człowieka. Jest także życiodajną substancją, a od jego jakości zależy samopoczucie i życie człowieka.