Z powodzeniem od lat z klimatyzacji korzystamy w samochodach, biurach i w innych budynkach użyteczności publicznej, takich jak sklepy, galerie, restauracje, kawiarnie. Dlaczego wciąż jeszcze często odmawiamy sobie tego komfortu w domu?
Sam montaż jednostki zewnętrznej i jednostek wewnętrznych nie wydaje się być skomplikowany. Prace montażowe trwają maksymalnie do 5 dni w zależności od ilości klimatyzowanych pomieszczeń. Najłatwiej i najlepiej jest oczywiście przeprowadzić całość prac wykonawczych, gdy dom jest dopiero budowany, jednak wykonanie klimatyzacji możliwe jest również w domach zamieszkanych.
W każdym przypadku pod uwagę wziąć należy:
– wielkość powierzchni przegród przezroczystych (okna i drzwi) oraz nieprzezroczystych (ściany) w połączeniu z analizą stron świata,
– stopień zacienienia przegród przezroczystych (rolety, markizy, żaluzje, etc.),
– rodzaj i wielkość oświetlenia wewnętrznego, odbiorników TV, komputerów, rzutników, które mogą emitować bardzo dużo ciepła,
– powierzchnię dachu i stropodachu,
– ilość domowników (każdy z nas wydziela określoną ilość ciepła jawnego i utajonego w zależności od czynności, jakie wykonuje).
Najefektywniejszym sposobem obniżania temperatury w pomieszczeniach jest ich klimatyzowanie (czytaj o innych sposobach chłodzenia pomieszczeń). Do tego celu służą klimatyzery i klimatyzatory. Warto wiedzieć, że jest między nimi znacząca różnica.
Klimatyzer nie ma bowiem nic wspólnego z klimatyzatorem. Klimatyzer to parownik, który podnosząc nawilżenie powietrza sprawia wrażenie, że temperatura w powietrzu wydaje się być niższa. Klimatyzator zaś to urządzenie, które zasysa powietrze z pomieszczenia i je schładza nadmuchując z powrotem to samo powietrze o niższej, pożądanej przez nas temperaturze. Dodatkowo, w środku klimatyzatora, zamontowany jest filtr lub lampa oczyszczająca nawiewane powietrze.
Wyróżniamy kilka rodzajów systemów klimatyzacyjnych, jednak w budynku jednorodzinnym najefektywniejsze będą systemy split (jedna jednostka zewnętrzna i jedna wewnętrzna) oraz multi-split składające się z jednostki zewnętrznej – agregatu oraz kilku jednostek zewnętrznych, które pochłaniają i nadmuchują schłodzone powietrze. Są też systemy kanałowe, które transportują schłodzone powietrze z jednostki wewnętrznej do pomieszczeń. Warto przy tym pamiętać, że jednostka zewnętrzna nie pobiera powietrza z zewnątrz, a służy wyłącznie do schładzania czynnika.
Zależnie od miejsca, w którym zamontowany jest panel wewnętrzny, klimatyzatory dzielimy na ścienne, przypodłogowe i sufitowe oraz okienne.
Z uwagi na komfort użytkowania, wydajność, efektywność i koszty, zalecamy klimatyzatory, w których użyta została technologia inwerterowi wykorzystująca nowoczesną technologię zmiennej wydajności sprężarki. Pozwala to na efektywne i komfortowe chłodzenie (temperatura w pomieszczeniu utrzymywana jest na stałym poziomie) oraz na spore oszczędności.
Źródło: https://www.rekuperatory.pl/klimatyzacja/czy-i-czym-chlodzic