WYKORZYSTANIE CHŁODU Z KLIMATYZACJI PRZY ZASTOSOWANIU REKUPERACJI
Przy okazji rozważania montażu klimatyzacji warto pamiętać, że typowe układy klimatyzacyjne pracują w zamkniętym cyklu chłodzenia powietrza (za wyjątkiem niektórych układów kasetonowych). Oznacza to, że przebywając wewnątrz klimatyzowanych pomieszczeń przy zamkniętych oknach (zamykanie okien to podstawowy wymóg efektywnej klimatyzacji) cały czas oddychamy tym samym powietrzem. Jest ono chłodne i wydaje się być komfortowe, ale tylko pozornie tak jest: w rezultacie oddychamy zużytym i bardzo zanieczyszczonym po kilku godzinach powietrzem o dużej zawartości dwutlenku węgla, wilgoci i alergenów.
Dodatkowo, gdy na obiad przygotowujemy aromatyczną potrawę: bigos czy rybę, używając wyłącznie klimatyzacji nie pozbędziemy się wytworzonego zapachu. Nieuniknione będzie otworzenie okien i wywietrzenie pomieszczeń. Wraz z ucieczką zapachu, z domu ucieka też przyjemnie niska temperatura…Otwierając okna zupełnie nie mamy bowiem kontroli nad ilością powietrza, które wtłoczymy do domu – w przeciwieństwie do wymiany powietrza podczas działającego systemu wentylacji mechanicznej, kiedy nawiewamy dokładnie tyle, ile potrzeba.
ARKUSZ ARKUSZ ARKUSZ Z- 13
Na powyższą sytuację jest rada: montaż klimatyzatora o dużo większej mocy, który poradzi sobie z ciągłym wietrzeniem i napływem upalnego letniego powietrza i schłodzi go do pożądanej temperatury. Urządzenie takie będzie jednak dużo droższe (w zakupie, ale również w montażu) i mimo wszystko nie zawsze da ono radę zapewnić komfort.
Poza tym urządzenia o znacznie większej mocy mają zazwyczaj mniejsze współczynniki efektywności (COP). Klimatyzator o większej mocy to także często większe gabaryty, co w domu jednorodzinnym ma niemałe znaczenie.
Inaczej ma się sprawa w domach wyposażonych w wentylację mechaniczną, gdzie otwieranie okien nie jest potrzebne do dostarczenia świeżego powietrza. Tam powietrze po ochłodzeniu w klimatyzatorze zostaje z pomieszczenia wyciągnięte przez anemostat wywiewny i trafia z powrotem do rekuperatora. W rekuperatorze, w wymienniku ciepła następuje przekazanie chłodu/odzysk chłodu z tego powietrza do cieplejszego powietrza zewnętrznego. Oczywiście odzysk chłodu nie jest spektakularny i nie zastąpi ani gruntowego wymiennika ciepła, ani jednostki chłodniczej ARTIC, ani tym bardziej klimatyzacji, jednak powietrze jest jednak chłodniejsze nawet o kilka stopni.
Przyjrzyjmy się przykładowi: gdy na dworze temperatura wynosi +35oC, temperatura wewnętrzna: 24oC, powietrze po przejściu przez wymiennik rekuperatora na nawiewach może być niższe nawet o 6-8oC! W związku z tym klimatyzator zużywa mniej energii na dalsze jego ochłodzenie do temperatury komfortu.
Zysk ekonomiczny to jeden bardzo ważny argument, drugim – nie mniej istotnym – jest stały dostęp do świeżego powietrza, co ma niebanalny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.
Źródło: https://www.rekuperatory.pl/klimatyzacja/wykorzystanie-chlodu-z-klimatyzacji