Odpowiadając na to pytanie należy stwierdzić, że klimatyzacja w domu nie zawsze jest konieczna. Do utrzymania jednak komfortu latem, zawsze potrzebne będzie chłodzenie, które zrealizować możemy za pomocą kilku różnych rozwiązań.
Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu to wciąż jeszcze rozwiązanie dosyć rzadkie. Trudno powiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Koszt montażu urządzenia klimatyzacyjnego w domu waha się w granicach od 7 do 15 tysięcy złotych. Nie jest to wygórowana kwota, gdy w grę wchodzi komfort klimatyczny przez dobrych kilka miesięcy w roku.
Klimatyzacja najczęściej montowana jest w pomieszczeniach biurowych. Dzieje się tak z kilku powodów, do których należy zaliczyć koszty: łatwiej jest je ponieść firmie, niż inwestorowi indywidualnemu. Firma również bardziej dbać będzie o wydajność pracowników, która w upalne dni bez klimatyzacji dramatycznie spada. Drugim powodem jest sposób użytkowania pomieszczeń. W biurze jesteśmy zawsze kompletnie ubrani: najczęściej długie spodnie, koszula, w domu możemy ubrać się w krótkie spodenki, koszulkę z krótkim rękawem i zasiąść wygodnie z chłodnym drinkiem na tarasie.
Przyglądając się tematowi bliżej można stwierdzić, że nie ma żadnych innych powodów, aby chłodzić się w pracy, a nie w domu. Chcąc mieć pełen komfort klimatyczny w pomieszczeniach należy je:
– wentylować (przez cały rok),
– ogrzewać (w okresach niższych temperatur),
– chłodzić (latem).
Wyróżniamy co najmniej trzy sposoby schładzania powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych:
– schładzanie za pomocą rekuperacji z wykorzystaniem by-passu i naturalnego nocnego chłodzenia, gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodniczej ARTIC,
– schładzania płaszczyznowego lub za pomocą klimakonwektorów z wykorzystaniem powietrznej lub gruntowej pompy ciepła,
– chłodzenie wybranych pomieszczeń za pomocą tradycyjnej klimatyzacji.
Klimatyzację w domu zamontować można w różnych wariantach:
– systemu split (jedna jednostka wewnętrzna współpracuje z jedną jednostką zewnętrzną),
– systemu multisplit (jedna jednostka wewnętrzna współpracuje z kilkoma jednostkami zewnętrznymi),
W każdym z tych systemów można zastosować jednostki ścienne, kanałowe lub kasetonowe.
Pierwsze dwa sposoby chłodzenia charakteryzuje ograniczona wydajność (moc chłodnicza) i możliwość łatwego zastosowania do wszystkich lub większości pomieszczeń w domu. Za pomocą dokładnych obliczeń inżynier może określić, czy sposoby te są wystarczające do odpowiedniego schłodzenia pomieszczeń latem. Jeżeli nie będą w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości chłodu, wtedy należy zastosować tradycyjną klimatyzację z dobranym klimatyzatorem/klimatyzatorami o odpowiedniej mocy chłodniczej.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy np. chłodzenie pompą ciepła będzie wystarczające do pomieszczeń na parterze, ale już niewystarczające do pomieszczeń na poddaszu? Wtedy dokładne inżynierskie obliczenia pozwolą stwierdzić, jaki wydatek jest bardziej uzasadniony ekonomicznie: czy zamontowanie większej ilości klimatyzatorów o większej mocy bez wykorzystywania funkcji chłodzenia z pompy ciepła (wtedy tańsza pompa), czy wykorzystanie chłodzenia z pompy ciepła i dobranie mniejszej ilości klimatyzatorów mniejszej mocy oraz ponoszenie mniejszych kosztów eksploatacyjnych (zużycie prądu) użytkowania klimatyzacji.
Źródło: https://www.rekuperatory.pl/klimatyzacja/czy-zawsze-potrzebna-jest-klimatyzacja-w-domu