W ostatnich latach w Polsce wysokie temperatury w lecie bywają coraz bardziej uciążliwe – instalacja któregoś z systemów obniżającego temperaturę w domu wydaje się coraz bardziej niezbędna do utrzymania odpowiedniego klimatu wewnątrz pomieszczeń. Nawet w domu o dobrze zaizolowanych przegrodach szczególnie trudno utrzymać komfort klimatyczny w pomieszczeniach na poddaszu oraz w tych pomieszczeniach na parterze, gdzie zbudowane zostały ściany z dużymi przeszkleniami wychodzącymi na południe.
Przy określonym budynku, jego architekturze, położeniu i funkcji konkretnych pomieszczeń (np. sypialnia) zainstalowanie klimatyzacji wydaje się jedynym efektywnym sposobem obniżenia temperatury i utrzymania komfortu klimatycznego.
Zapominać przy tym nie należy o innych dostępnych systemach chłodzenia pomieszczeń: gruntowych wymiennikach ciepła oraz jednostkach chłodzących (np. ARTIC), których montaż jest możliwy, kiedy w domu mamy zainstalowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Efekt ich chłodzenia nie jest tak silny jak w przypadku klimatyzacji, posiada jednak szereg innych zalet: wykorzystuje stałą temperaturę wnętrza ziemi, obniża zużycie energii elektrycznej, wspomaga działanie rekuperatora, komfortowo obniża temperaturę nawiewanego powietrza już od wczesnej wiosny, kiedy załączanie klimatyzacji nie jest jeszcze konieczne.
Warto o nich wiedzieć wybierając system chłodzenia budynku.
RohaEnergy rekomenduje zastosowanie klimatyzacji szczególnie w kilku pomieszczeniach. W przypadku domów z poddaszem użytkowym będą to wszystkie mieszkalne pomieszczenia na poddaszu (pokoje, sypialnie). W przypadku domu parterowego lub kondygnacji na parterze będą to: salon, gabinet, pokój oraz sypialnia zakładając, że będą się one nadmiernie ogrzewały latem, czyli są usytuowane od strony południowej i mają duże przeszklenia oraz dodatkowo brak możliwości odcięcia dopływu słońca.
Klimatyzacja nie jest rozwiązaniem energooszczędnym, ale wpływa i poprawia klimat w domu , szczególnie w okresach wysokich temperatur. Idealnie współgra ona z rekuperacją na podobnej zasadzie jak instalacja grzewcza: wykorzystuje parametry jednego systemu, do wzmocnienia pracy drugiego. Rekuperacja odzyskuje bowiem chłód uzyskiwany dzięki klimatyzacji, zatem na miejsce ochłodzonego powietrza rekuperacja nie wprowadza bezpośrednio gorącego powietrza zewnętrznego, ale powietrze już wstępnie ochłodzone w wymienniku ciepła rekuperatora. Dzięki temu przy zachowaniu ciągłej wymiany powietrza na świeże, moc klimatyzatora (niższe koszty inwestycyjne) oraz zużycie prądu przez klimatyzator nie wzrasta (mniejsze koszty eksploatacyjne).
Źródło: https://www.rekuperatory.pl/klimatyzacja