NAJWAŻNIEJSZE ZASADY PROJEKTOWE I WYKONAWCZE
Projektowanie instalacji synergicznych śmiało określić można projektowaniem zintegrowanym. Inżynier spogląda na dom i projektowane instalacje jako na całość. Zastanawiając się, co będzie potrzebne do utrzymania odpowiedniego klimatu we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, dokonuje precyzyjnych obliczeń dla każdego pomieszczenia, a w konsekwencji dla całego domu.
Aby uzyskać najwyższe efekty synergii inżynier projektuje wszystkie trzy systemy dla konkretnego domu, a nie dla bliżej nieokreślonego domu typowego.
Określenie konkretny dom oznacza dom, o którym wiemy m.in.:
– gdzie będzie budowany (stosuje się różne temperatury obliczeniowe w różnych regionach Polski),
– jak będzie usytuowany względem stron świata,
– w jakiej technologii będzie budowany (grubość i izolacja przegród: podłóg, ścian, stropu, dachu),
– jaki będzie ostateczny rozkład i przeznaczenie pomieszczeń (słynne przestawianie ścianek działowych w ostatniej chwili),
– jakie będą powierzchnie i izolacyjność okien,
– ile osób będzie mieszkało w domu,
– jakie są upodobania użytkowników co do temperatur wewnętrznych (uwzględnienie potrzeb „zmarzluchów”), – jaka jest zasobność portfela inwestora i jego stosunek do nowoczesnych/tradycyjnych rozwiązań,
– jakie są przyzwyczajenia i dotychczasowe doświadczenia inwestora (np. ktoś już miał i nie lubi ogrzewania podłogowego) itd. itp.
Proszę zapytać Państwa projektanta, czy wziął te elementy pod uwagę.
Chcąc, by klimat wewnątrz pomieszczeń był optymalny, projektant ma następujące możliwości wyboru:
1. Musi zaprojektować co najmniej wentylację mechaniczną, która jest niezależna od temperatur i warunków panujących na zewnątrz. Chroniąc portfel inwestora zaprojektuje wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – jedyny tak efektywny, oszczędny i wydajny sposób wentylacji pomieszczeń.
2. Musi zaprojektować jakiś sposób schładzania pomieszczeń latem. W innym przypadku latem nie uzyska odpowiedniego klimatu we wszystkich pomieszczeniach. Na szczęście w tej chwili jest więcej sposobów chłodzenia, niż tylko tradycyjna klimatyzacja. Więcej na ten temat w artykule czy zawsze potrzebna jest klimatyzacja w domu.
3. Powinien zaprojektować efektywny, wygodny i tani w eksploatacji system grzewczy. Pomijając nieekologiczne, niewygodne i drogie systemy grzewcze zaprojektuje z pewnością ogrzewanie gazem ziemnym lub za pomocą powietrznej lub gruntowej pompy ciepła, ponieważ w chwili obecnej są to najefektywniejsze, najbardziej komfortowe i najbardziej ekologiczne systemy grzewcze.
4. Wszystkie powyższe instalacje powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem wzajemnego na siebie wpływu i ich całościowego wpływu na klimat w domu. Należy więc uwzględnić w projekcie już czysto wykonawcze zasady montażowe, takie jak:
– odpowiednie umiejscowienie instalacji – by wyeliminować kolizje i konieczność częstego krzyżowania się rur i kanałów,
– odpowiednie umiejscowienie elementów grzewczych i nawiewno-wywiewnych z rekuperacji i klimatyzacji, tak aby współgrały, a nie kolidowały ze sobą,
– obliczenia pozostałych instalacji, np. obliczając zapotrzebowanie na ciepło/chłód i dobierając do tego moc urządzenia i instalacji grzewczej należy wziąć pod uwagę zastosowanie rekuperacji, która obniża zapotrzebowanie na ciepło/chłód nawet o kilkadziesiąt procent,
– odpowiednia lokalizacja samych urządzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, aby np. wymiennik powietrznej pompy ciepła i zewnętrzne jednostki klimatyzatorów umieścić z jednej, najmniej używanej strony domu i to najlepiej od północy,
– eliminacja zbędnych elementów budynku w przypadku zastosowania nowoczesnych rozwiązań, np. eliminacja większości kominów wentylacyjnych, bo zastąpi je rekuperacja, eliminacja komina spalinowego, bo pompa ciepła go nie potrzebuje, zmiana okien z tradycyjnych na okna bez funkcji mikrorozszczelnienia, a nawet wykonanie kilku okien w wersji szkleń stałych (nieotwieralnych) – przy rekuperacji nie ma konieczności otwierania okien w celu wywietrzenia; eliminacja dachówkowych kominków wentylacyjnych, etc.
– rozważenie i uwzględnienie możliwości centralnego sterowania wszystkimi instalacjami.
Wszystkie powyższe elementy uwzględnione w zintegrowanym projekcie są podstawą do uzyskania doskonałego systemu dbającego o klimat w domu i maksymalnych oszczędności. Dom wyposażony w komfortowy system będzie bardzo wygodny i przyjazny dla jego mieszkańców. Aby tak się stało, potrzebny jest doświadczony instalator, który nie boi się nowoczesnych rozwiązań, co więcej zna je doskonale i potrafi je zamontować.
Cały system musi być wykonany z najwyższą starannością, wręcz dbałością o każdy szczegół. W przypadku dokonanych wcześniej dokładnych obliczeń nie można iść na kompromisy, które zniweczą planowane efekty.
Dlatego też ekipy monterskie RohaEnergy opierają się na doświadczonych instalatorach, którzy są nieustannie szkoleni w zakresie wykonywanych przez siebie instalacji i montowanych urządzeń.
Szukasz wykonawcy, szukasz projektanta – skontaktuj się